A -  B -  C -  D -  E -  F -  G -  H -  I -  J -  K  -  L  -  M -  N - O  -  P -  R -  S -  Š -  T -  U -  V -  Z -  Ž

 

Asteroidas (gr. asteroeides – žvaigždiškas; iki 2006 buvo paplitęs sinonimas „mažoji planeta“), palyginti nedidelis, netaisyklingos formos Saulės sistemos kūnas, skriejantis elipsine orbita. Asteroidai daug mažesni už planetas, jie neturi atmosferos, bet gali turėti palydovų. Pagal pagr. dangaus kūnų klasifikavimo parametrą – dydį – asteroidais laikomi kūnai, kurių skersmuo didesnis kaip 30 m.

„Asteroido“ terminą 1802 pasiūlė anglų kompozitorius Č. Bernis, įvedė anglų astronomas V. Geršelis, nes, kitaip nei planetos, kurios teleskopo regos lauke atrodo kaip diskai, šie objektai matomi kaip žvaigždžių taškeliai.

Šiuo metu Saulės sistemoje atrasta šimtai tūkstančių asteroidų. Dauguma jų (90-95 %) susitelkę asteroidų žiede, esančiame tarp Marso ir Jupiterio orbitų (Fajetonas). Didžiausiu Saulės sistemos asteroidu buvo laikoma Cerera (skersmuo apie 1000 km), tačiau nuo 2006 pagal Tarptautinės astronomų sąjungos nutarimą ji įgavo nykštukinės planetos statusą (kaip ir Plutonas). Dviejų kitų didžiausių asteroidų Paladės ir Vestos skersmuo apie 500 km. Asteroidai, esantys arti Žemės, gali būti matomi plika akimi; iš asteroidų žiedo vienintelė matoma Vesta[5].